NMU athletes earn academic honors

Courtesy of NMU Athletics

NMU WILDCATSBAY CITY, Mich. – Forty Northern Michigan University student-athletes were named to the 2012-13 Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference Winter All-Academic & All-Academic Excellence Teams on Tuesday (June 18).

All-Academic Teams are comprised of those student-athletes that meet the criteria and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0-3.49. All-Academic Excellence Teams are comprised of student-athletes that have a cumulative GPA of 3.50-4.0. Criteria states the student-athlete must be an active member on the roster at the end of the season and not a freshman or a first year transfer student.

Men’s Basketball

All-Academic Excellence
Spencer Huss, So., Accounting/Corporate Finance, Marquette, Mich./Marquette Senior

Matthew Craggs, Jr., Marketing, Kimberly, Wis./Kimberly

Women’s Basketball

All-Academic Excellence
Katie Becker, Jr., Sports Science, Washington, Mich./Romeo
Alyssa Colla, So., Entertainment/Sports Promotion, Muskego, Wis./Muskego
Abbey DeBruin, So., Biology, Sherwood, Wis./Kaukauna
Lauren Gruber, So., Entertainment/Sports Promotion, West Bend, Wis./West Bend East
Annie Rubendunst, Jr., Social Studies/Secondary Ed, Carmel, Ind./Carmel

Brooke Coenen, So., Finance & Risk Management, Green Bay, Wis./Pulaski
Katelyn Husband, Rfr., Accounting, South Bend, Ind./Mishawaka
Sarah Miller, So., Biology, Shelby Township, Mich./Utica

Women’s Swimming and Diving

All-Academic Excellence
Kayla Barr, So., Art & Design, Waukesha, Wis./Waukesha West
Emily Bourguignon, So., Biology/Physiology, De Pere, Wis./De Pere
Emily Brennan, So., Biology, Great Falls, Mont./Charles M. Russell
Jordan Iverson, So., Nursing, Anchorage, Alaska/Robert Service
Pam Johnson, So., Undeclared, Troy, Mich./Avondale
Aspen McHugh, So., Nursing, Missoula, Mont./Sentinel
Madisen Sechana, So., Biochemistry, Great Falls, Mont./Charles M. Russell

Lauren Cockels, Sr., Sports Science, West Bloomfield, Mich./Walled Lake Northern
Megan Crowder, So., Public Relations, Mikado, Mich./Oscoda
Tara Dowling, So., Management of Health & Fitness, Marquette, Mich./Marquette Senior
Sophia Garris, So., Art & Design, Ann Arbor, Mich./Pioneer
Debbi Lawrence, So., Sports Science, Pflugerville, Texas/Pflugerville
Dakota Sechena, So., Nursing, Great Falls, Mont./Charles M. Russell

Women’s Indoor Track and Field

All-Academic Excellence
Emily Allen, So., Biology/Physiology, Ravenna, Mich./Ravenna
Mary Dillow, So., Social Studies/Secondary Education, Winthrop Harbor, Ill./Zion-Benton
Mandy Dye, Jr., English/Secondary Education, Delton, Mich./Delton Kellogg
Brooke Granquist, Sr., Clinical Health Science, Powers, Mich./North Central
Larissa Halonen, So., Nursing, Delano, Minn./Delano
Caitlin Keskey, So., Clinical Health Science, Cokato, Minn./Dassel-Cokato
Brittany Loomis, Sr., Speech, Language & Hearing Sciences, Cass City, Mich./Cass City
Abby Roche, Rfr., Public Relations, Fargo, N.D./Fargo North
Rita Woitas, Sr., English/Secondary Education, Minnesota Lake, Minn./Maple River

Chelsea Farquhar, Jr., Nursing, Lansing, Mich./Grand Ledge
Olivia Howard, So., Social Work, Muskegon, Mich./Reeths-Puffer
Delaney Lovett, Sr., English/Writing, Plymouth, Minn./Wayzata
Kelsey Noah, So., Biology, Honor, Mich./Benzie Central
Jaime Roberts, Jr., Clinical Laboratory Science, Iron Mountain, Mich./Kingsford
Alicia Romano, Jr., Biology/Secondary Education, Marquette, Mich./Marquette Senior
Sydney Schultz, Jr., Biology/Physiology, Appleton, Wis./Appleton North
Colby West, Sr., Management of Health & Fitness, Stevens Point, Wis./Stevens Point