Escanaba golf teams win GNC Championships
GOLF
Great Northern Conference Meet – Pine Grove G.C. – Iron Mountain
Boys Team Results
1. Escanaba 348
2. Marquette 354
3. Gladstone 359
Medal winner: Scott Frazier – Marquette – 82
Girls Team Results
1. Escanaba 436
2. Gladstone 453
3. Marquette 473
Medal winner: Callie Jensen – Gladstone – 92
Mid Peninsula Conference Meet – Indian Lakes G.C. – Manistique
Boys Team Results
1. Norway 359
2. Negaunee 369
3. Iron Mountain 372
Medal winner: Austin Hanson – Norway – 79
Girls Team Results
1. Iron Mountain 477
2. Manistique 498
3. Westwood 535
Medal Winner: Hailey Hoholik – Manistique – 91
BOYS TENNIS
Mid Peninsula Conference Meet – Iron Mountain
Team Results
1. Negaunee 46
T2. Westwood 25
T2. Gwinn 25
Great Northern Conference Meet – Marquette
Team Results
1. Kingsford 38
T2. Menominee 26
T2. Marquette 26
#1 SINGLES
Finals
Adam Szaba, King d. Josh Downs, Mqt2-6,6-2, 6-2
Semi finalists:
Davey Luplow, Menominee d Ryan Rogers, WIC 6-6, (9-7), 6-0
#2 SINGLES
Finals
Brady Hicks, Kingsford d. Matt Collins, Mqt 6-3, 6-0
Semi finalists:
Andrew Peterson, WIC d Steve Wood, Esc 6-4, 6-0
#3 SINGLES
Finals
Noah Gannon, Mqt d. Chris Roell, King 6-7, (2-7), 7-6, (7-5), 6-3
Semi Finalsts:
Adam Newby, WIC d Nathan Nowack, Men
#4 SINGLES
Finals
Alek Shanks, Kingsford d. Justin Flood, Mqt 6-3, 6-2
Semi Finalsts:
Jon Antilla, Men d Erick Upperstrom, WIC
#1 DOUBLES
Finals
Dan Harrington/Joe Gregory, Kingsford d. Ryan Woods/Caleb Kleiman 6-3, 6-3
Semi Finalists:
Tylor Capadagli/Joey Pisoni WIC d Tyler Wells/Jeremy Kadish, Glad 6-2, 6-3
#2 DOUBLES
Finals
Joe Hofer/David McCole, Kingsford d. Chad Schuelke/Nathan Gunderson, Menominee 6-4, 3-6, 6-3
Semi Finalists:
Alex Brown/Ben Wright, Mqt d Aren Newby/Max Malony, WIC 2-6, 6-2, 6-1
#3 DOUBLES
Finals
Alex Wiitanen/Noah Voss, Kingsford d. Aaron Maas/Adam Nolde 6-2, 6-3
Semi Finalists:
Joe Weber/Noah Heichel, Mqt d Connor O’Donnell/Zane Sarafiny, WIC 3-6, 7-5, 6-1
#4 DOUBLES
Finals
Colin Nerat/Nick Cattani, Menominee d David Fornetti/Kevin LeClaire, Kingsford 6-1, 7-6, (7-5)
Semi Finalists:
Bryant Beem/Danny Van Effen, Esc d Dakota Riopelle/Kees Gray, Mqt 6-2, 6-4
TRACK AND FIELD
Great Northern Conference Meet – Menominee
Boys Team Results
1. Kingsford 180
2. Marquette 87.5
3. Gladstone 83.5
Girls Team Results
1. Marquette 161
2. Escanaba 129
3. Menominee 103
Mid Peninsula Conference Meet – Manistique
Boys Team Results
1. Negaunee
2. Ishpeming
3. Manistique
Girls Team Results
1. Negaunee
2. Ishpeming
3. Manistique
SOFTBALL
Negaunee 14 Gwinn 0
Negaunee 16 Gwinn 6
Westwood 18 Iron Mountain 2
Westwood 10 Iron Mountain 6
Escanaba 7 Marquette 0
Escanaba 13 Marquette 3
Ishpeming 10 Norway 3
Norway 17 Ishpeming 7
BASEBALL
Escanaba 10 Negaunee 0
Marquette Blues 9 North Central 8
North Central 7 Marquette Blues 4
Gladstone 7 Stephenson 4
MLB
Texas 9 Detroit 2