August 2nd Primary Election Results

August 2nd Primary Election Results

Local results are unofficial unless otherwise noted.

Index
1st District U.S. Congress | State Representatives
Alger | Baraga | Chippewa | Delta
Dickison | Gogebic | Houghton | Iron
Keweenaw | Luce | Mackinac | Marquette
Menominee | Ontonagon | Schoolcraft


1st District U.S. Congress

*Projected Winner

Republican

Jason Allen
Jack Bergman*
Tom Casperson

Democrat

Jerry Cannon
Lon Johnson*

(Back to Top)

 


State Representatives

107th District State Legislature

Click here to find out which areas this district covers

Republican

Lee Chatfield*
Kathy Twardy

Democrat

Phil Bellfry*

108th District State Legislature

Click here to find out which areas this district covers

Republican

Alan Arcand
Beau Matthew LaFave*
Darryl Shann

Democrat

Scott A. Celello*
Dana Dziedzic

109th District State Legislature

Click here to find out which areas this district covers

Republican

Melody Joy Wagner Patterson
Kevin W. Pfister*

Democrat

Sara Cambensy
John Kivela*

110th District State Legislature

Click here to find out which areas this district covers

Republican

Gregory Markkanen*

Democrat

Scott Dianda*

(Back to Top)

 


Alger County

County Offices

Prosecuting Attorney
Republican
Karen A. Bahrman 729

Sheriff
Democrat
Todd Brock 772

Clerk & Register of Deeds
Democrat
Mary Ann Froberg 755

Treasurer
Democrat
Pam Johnson 727

Road Commissioner
Republican
John Hermann 662

Commissioner – 1st District
Democrat
Jennifer Heyrman-Barney 68
Catherine Pullen 71

Commissioner – 3rd District
Democrat
Esley M. Mattson 145

Commissioner – 4th District
Democrat
Jerry Doucette 140

Commissioner – 5th District
Republican
Mickey G. Rondeau 168

County-wide Proposals

Ambulance Millage Renewal
YES 1429
NO 288

Senior Citizen Services Renewal
YES 1415
NO 297

MSU Extension Millage Renewal
YES 1193
NO 501

Superior Central School Operating Millage Renewal
(AuTrain, Limestone, Mathias, and Rock River Townships)
YES 288
NO 102

Municipal Offices & Proposals

AuTrain Township

Supervisor
Democrat
Michelle Doucette

Clerk
Republican
Mary F. Rogers

Treasurer
Democrat
Ann M. Clapp

Trustee
Democrat
Thomas Balmes
Kristy Cota

Delegate to County Convention
Republican
Charles E. Nebel

Township General Services Millage Increase
YES 114
NO 40

Burt Township

Supervisor
Republican
Jack Hubbard

Trustee
Republican
Jim Krempa

Delegate to County Convention
Republican
Gustav Petruske, Jr.

Grand Island Township

Supervisor
Republican
Jeffrey T. Cromwell

Clerk
Democrat
Deanna Boyak

Trustee
Democrat
Amber Schultz
Barbara Stark

Delegate to County Convention
Republican
Daniel A. Boucher

Limestone Township

Supervisor
Democrat
Thomas Curry

Clerk
Democrat
Danita L. Rask

Treasurer
Democrat
Rosalee Taskey

Trustee
Republican
Ingrid E. Hoy
Marci Taskey
Democrat
William Brisson

Mathias Township

Supervisor
Democrat
Roy A. Aho

Clerk
Democrat
Amy Richmond

Treasurer
Democrat
Marilyn Rukkila

Trustee
Republican
Anna M. Niemic
Democrat
Kim Peterson

Gravel Crushing, Maintenance, and Gravel Road Improvement Proposal
YES 70
NO 25

New Fire Trucks or Equipment Millage
YES 60
NO 34

Fire Protection Services Operating Millage
YES 70
NO 25

City of Munising

Delegate to County Convention
Republican
Richard M. Hale
Barbara J. Hermann
Richard Wm. Nebel

Munising Township

Supervisor
Democrat
Lisa Howard

Clerk
Republican
Patty Willson

Treasurer
Republican
Nicole Graves
Democrat
Cynthia Tonak

Trustee
Democrat
Carmon Decet
Selina Balko

Delegate to County Convention
Republican – Precinct 1
Marie R. Schwarz
Republican – Precinct 2
Carol A. Verbunker
Jack A. Verbunker

Onota Township

Treasurer
Republican
Susan J. Kerst

Trustee
Democrat
Brian D. Bresette
Connie L. Lacko

Delegate to County Convention
Republican
Debra Sobolewski

General Operations Renewal
YES 89
NO 34

Fire Protection Renewal
YES 104
NO 21

Solid Waste Renewal
YES 102
NO 22

Rock River Township

Supervisor
Democrat
Teri A. Grout

Treasurer
Democrat
Janet Braun

Trustee
Republican
Daniel Rabine

Fire Truck Purchase / Fire Protection Millage
YES 178
NO 43

Operating Millage Renewal
YES
NO

(Back to Top)

 


Baraga County

County Offices

Prosecuting Attorney
Republican
Joseph P. O’Leary 588

Sheriff
Republican
Richard Johnson 773
Democrat
Paul D. Smith 235

Clerk & Register of Deeds
Republican
Wendy J. Goodreau 713

Treasurer
Republican
Anne T. Koski 699

Mine Inspector
Republican
Steven R. Koski

Commissioner – 1st District
Republican
Gale W. Eilola 171

Commissioner – 2nd District
Democrat
Michael R. Koskinen 58

Commissioner – 3rd District
Democrat
Patrick Reilley 74

Commissioner – 4th District
Republican
Calvin R. Koski 139
Democrat
William Menge

County-wide Proposals

County Roads & Streets Renewal
YES 776
NO 400

Senior Citizen Programs Renewal
YES 890
NO 290

Municipal Offices & Proposals

Arvon Township

Supervisor
Democrat
James Soli

Clerk
Republican
Lisa M. Marinich

Treasurer
Republican
Krystal Larson

Trustee
Republican
Keith A. Erickson
Karl G. Gipp

Delegate to County Convention
Republican
Burt Mason

Ambulance Service & EMT Fund Proposal
YES 283
NO 125

Baraga Township

Supervisor
Democrat
Amy Isaacson

Clerk
Democrat
Michelle Fish

Treasurer
Democrat
Catherine Wadaga

Trustee
Republican
Jerry Dompier
Glenn Juntunen

Delegate to County Convention
Republican
John C. Drennan

Fire Operating and Equipment Proposal
YES 244
NO 159

Ambulance Operation Proposal
YES 283
NO 125

Baraga Area Schools Renewal
YES 227
NO 120

Covington Township

Clerk
Republican
Amy J. Leaf

Treasurer
Democrat
Lisa M. Karcher

Trustee
Republican
Laurie Ahola
Tom McCann
Democrat
Lisa Tarvainen

L’Anse Township

Supervisor
Democrat
PJ LeClaire

Clerk
Democrat
Brian Jentoft

Treasurer
Democrat
Kristine Rice

Trustee
Republican
Dan Grandy
Shelley Lloyd
Peter Magaraggia

Constable
Democrat
Jennie E. Nordstrom
John P. Robillard

Spurr Township

Supervisor
Democrat
Michael Hosey

Clerk
Republican
Linda Legacy

Treasurer
Democrat
Martha Nurmela

Trustee
Republican
Richard Taylor
Democrat
Rose M. Ekdahl

Spurr Township Fire Protection & Emergency Management Proposal
YES 48
NO 22

(Back to Top)

 


Chippewa County

County Offices

Sheriff
Republican
Michael D. Bitnar

Clerk
Republican
Cathy Maleport

Treasurer
Republican
Marjorie Hank

Register of Deeds
Democrat
Sharon H. Kennedy

Drain Commissioner
Republican
Anthony Stackpoole

Surveyor
Democrat
William L. Karr

Commissioner – 1st District
Republican
Scott Shackleton

Commissioner – 2nd District
Democrat
Jim Martin

Commissioner – 3rd District
Democrat
Don McLean

Commissioner – 4th District
Republican
Conor Egan

Commissioner – 5th District
Republican
Raymond E. Johnson
Robert Savoie
Democrat
Kurt Perron

County-wide Proposals

Road Maintenance & Repair Renewal
YES
NO

Municipal Offices & Proposals

Bay Mills Township

Supervisor
Democrat
Roger Graham

Clerk
Democrat
Mary Swendsen

Treasurer
Democrat
Dawn A. Recla

Trustee
Democrat
Ray Baker
Daniel Wilcox

Bruce Township

Supervisor
Republican
Carl Marsh

Clerk
Republican
Wanda Sawyers

Treasurer
Republican
Ruth LaJoie

Trustee
Republican
Michael Pins
Democrat
Dan Rogers

Delegate to County Convention
Republican
Tim Ellis
Jerry L. Jones
Judith V. Jones
Democrat
Jim Page

Chippewa Township

Clerk
Republican
Tami L. Beseau

Treasurer
Republican
Billie Jo Johnson

Trustee
Republican
Amie DuVall
Tyler Johnson
Nicole Skonieczny

Constable
Republican
Brian Mills

Dafter Township

Supervisor
Republican
Robert Scott Brown

Clerk
Republican
Jodi Hunter

Treasurer
Republican
Kareen J. Brown

Trustee
Republican
Patricia Lynn Lowes
Robert St. Peter

Delegate to County Convention
Democrat
Al Beamish

Detour Township

Supervisor
Republican
Thomas E. Lehman

Clerk
Democrat
Linda Fisher

Treasurer
Republican
Sharon A. Hamel

Trustee
Republican
Johnny Fountain
Democrat
Robert Vaught

Drummond Township

Supervisor
Republican
Chad S. Cameron
Randy Hartman

Clerk
Republican
Jolene Kemppainen

Treasurer
Republican
Georgianna Potter

Trustee
Republican
Earl Bailey
Ken Malone
Dwayne R. Matkovich
Steve Walker

Library Millage Request
YES
NO

Road Millage Request
YES
NO

Hulbert Township

Supervisor
Republican
Norma DeLong

Clerk
Republican
Earl Avery

Treasurer
Republican
Patricia Hopper

Trustee
Republican
Joan Dewitt
Democrat
Todd Davis

Constable
Republican
Thomas Weaver

Operating Millage Request
YES
NO

Kinross Township

Supervisor
Republican
Jim Moore

Clerk
Republican
Sheila Gaines

Treasurer
Republican
Luanne Kooiman-Kauer

Trustee
Republican
Marvin Besteman
Kathy Noel
Carla Sare

Pickford Township

Supervisor
Republican
Thomas J. Ball
James A. Hill

Clerk
Republican
Linda Roberts-Miller

Treasurer
Republican
Carol Arbic
Megan J. Easterbrook
Andrew F. Raden
Donna M. Wiggins

Trustee
Republican
Kevin R. Decker
Ron Hill
Roger R. Leach
Travis L. Miller

Raber Township

Supervisor
Republican
James Traynor
Democrat
Paul A. Warner

Clerk
Republican
Joyce Sterling

Treasurer
Democrat
Leslie A. Opolka

Trustee
Republican
Cynthia Crisp
Hallie Kott
Democrat
Daniel Galarowic
Linda Johnson

Rudyard Township

Supervisor
Republican
Barry D. Davis

Clerk
Democrat
Margaret Jarvie

Treasurer
Republican
Bruce Berkompas

Trustee
Republican
Jason E. Perkins
Pat VanSloten

Constable
Republican
Larry Hough

Delegate to County Convention
Republican
Ben Duff
Marcae Pinkos
Anthony Stackpoole

City of Sault Ste. Marie

Delegate to County Convention (Precinct 2)
Republican
Marilyn Mackie
Scott M. Nason

Delegate to County Convention
Democrat
Faustina Sandoval

Soo Township

Supervisor
Democrat
Larry J. Perron

Clerk
Republican
Andree R. Watson

Treasurer
Republican
Cherly M. Thoresen

Trustee
Republican
James Callon
Donald Kurcharczyk

Delegate to County Convention
Republican
Carol Ann Campagna
Judy A. Smith
Democrat
Bonnie B. Skoryanc

Sugar Island Township

Supervisor
Republican
Rick D. Roy
Democrat
Eric McKerchie
Julie Wilson

Clerk
Democrat
Lynda A. Garlitz

Treasurer
Democrat
Frank J. Handziak

Trustee
Republican
Marvin Willis
Democrat
Kathy Dickey

Superior Township

Clerk
Democrat
William Beaune

Trustee
Republican
George W. Kinsella

Delegate to County Convention
Republican
Daniel F. Heuer
Teresa L. Heuer
Democrat
Sharon M. Kennedy

Trout Lake Township

Supervisor
Republican
Alvin W. English
Helen A. Fischer

Clerk
Republican
Kathleen A. English

Trustee
Republican
Laurey Simpson

Whitefish Township

Supervisor
Republican
Durward Morgan

Clerk
Republican
Wanda M. Knox

Treasurer
Republican
Susan L. Anway

Trustee
Republican
Edson Forrester

(Back to Top)

 


Delta County

County Offices

Prosecuting Attorney
Democrat
Philip L. Strom 2479

Sheriff
Republican
Edward Oswald 3910

Clerk & Register of Deeds
Republican
Nancy J. Kolich 3928

Treasurer
Democrat
Tom Sabor 2356

Road Commissioner
Democrat
Dennis Stanek 2300

Surveyor
Republican
Mel Davis

Commissioner – 1st District
Republican
Gerard N. Tatrow
Democrat
John C. Malnar

Commissioner – 2nd District
Republican
Patrick Johnson

Commissioner – 3rd District
Democrat
Mary K. Harrington
Theresa A. Nelson

Commissioner – 4th District
Republican
Mary Schram-Blasier
Democrat
David J. Moyle

Commissioner – 5th District
Democrat
David J. Rivard
Nora Viau

County-wide Proposals

Recycling, Composting & Household Hazardous Waste Proposal
YES 4247
NO 2762

DATA Millage Request
(Baldwin, Bark River, Brampton, Ensign, Maple Ridge, Masonville, Wells, and Ford River Townships)
YES 1693 combined
NO 1608 combined

Escanaba Area Public Schools Millage Renewal
(Cornell and Wells Townships, City of Escanaba)
YES 2341
NO 1271

Municipal Offices & Proposals

Baldwin Township

Supervisor
Republican
Gregory J. Stevenson

Clerk
Republican
Julian Vandecaveye

Treasurer
Republican
Mark S. Depuydt

Trustee
Republican
Jennifer S. Cretens
Thomas J. LaChance

Bark River Township

Supervisor
Republican
Gregg K. Johnson

Clerk
Republican
Mark S. Ray

Treasurer
Republican
Scott E. Kwarciany
Lynn M. Labadie

Trustee
Republican
Randy Gorecki
Michael Labadie

Bay De Noc Township

Supervisor
Democrat
Ginny Dahlin

Clerk
Republican
Peggy L. Stemick

Treasurer
Republican
Diane E. Wicklund

Trustee
Republican
Kenneth A. Mosher
Jayne Elaine Peterson

Brampton Township

Supervisor
Democrat
Dennis J. Maufort

Clerk
Democrat
Debbie Edwardsen

Treasurer
Democrat
Wayne R. Johnson

Trustee
Republican
Raymond Johnson
Democrat
Gladys Elegeert

Cornell Township

Supervisor
Democrat
Jerry J. Plourde

Clerk
Republican
Diana L. Clark

Treasurer
Republican
Sue Caron
Democrat
Laurie VanDrese

Trustee
Republican
Edward L. Fleury
Democrat
Gary J. Dubord

Ensign Township

Supervisor
Democrat
John Wolf

Clerk
Democrat
Mary Pajnich Wilson

Treasurer
Democrat
Sherri Pratt Parrett

Trustee
Republican
Tom Keenan
Democrat
Becky O’Brien

Escanaba Township

Supervisor
Democrat
Ken Brunette

Clerk
Democrat
Patrica J. Beauchamp

Treasurer
Democrat
Linda J. Trombley-Robitaille

Trustee
Democrat
Alfred Gareau
Ray Hughes

Fairbanks Township

Clerk
Republican
Kathryn Denholm

Treasurer
Democrat
Linda Ranguette

Trustee
Democrat
James M. Dalgord

Ford River Township

Supervisor
Democrat
Rachael Fountaine

Clerk
Republican
Lisa Hammerberg
Democrat
Colleen M. Coppock

Treasurer
Republican
Amanda Wagner

Trustee
Republican
Gary H. Boudreau, Sr.
Democrat
Delore J. Wellman

Garden Township

Supervisor
Democrat
Morgan Tatro
Ray Young

Clerk
Democrat
Brenda Lester

Treasurer
Democrat
Mary Ann LeBresh

Trustee
Republican
Lisa Pichette
Democrat
Cori Beaudre
Janet Feenstra-Daasch
Tyler Lucas

Maple Ridge Township

Supervisor
Republican
Judith A. Trudell

Clerk
Republican
Susan Sicotte

Treasurer
Democrat
Barbara Nummilien

Trustee
Democrat
David Joseph Beauchamp
Sandra Beauchamp
Janet Patten
William Toyra, Sr.

Road Proposal Millage
YES 80
NO 102

Masonville Township

Supervisor
Republican
Peter F. Brock
Douglas K. Curry

Clerk
Republican
Wendy M. Holzenkamp

Treasurer
Republican
Esther Davis

Trustee
Democrat
Russel D. Poma

Nahma Township

Supervisor
Democrat
Lucas Bradshaw

Clerk
Democrat
Patti J. Migut

Treasurer
Republican
Kathy Fries

Trustee
Democrat
Mary M. LaVigne

Wells Township

Supervisor
Democrat
Matthew C. Jensen
Donald J. Moberg

Clerk
Democrat
Lynn K. Brodersen
Sharo A. Murray

Treasurer
Democrat
Karen Kobasic

Trustee
Democrat
Judith J. Gereau
Gloria F. Johnson
David L. Mason
Dorothy J. Pepin
Connie J. Stoykovich

(Back to Top)

 


Dickinson County

County Offices

Prosecuting Attorney
Republican
Lisa Richards 2910

Sheriff
Republican
Steve Mulka 2421
Democrat
Scott A. Rutter 1862

Clerk & Register of Deeds
Democrat
Dolly L. Cook 1746

Treasurer
Republican
Lorna Carey 2622

Mine Inspector
Republican
Steven M. Smith 2673

Drain Commissioner
Republican
Kevin Trevillian 2672

Commissioner – 1st District
Republican
Joseph Stevens 379

Commissioner – 2nd District
Republican
Ann Martin
Democrat
Kevin Pirlot

Commissioner – 3rd District
Republican
Barbara J. Kramer
Democrat
Dale Alessandrini

Commissioner – 4th District
Republican
Wallace Townsend
Henry A. Wender

Commissioner – 5th District
Democrat
John P. Degenaer, Jr.

County-wide Proposals

Conservation District Millage Proposal
YES 1829
NO 3643

MSU Extension & 4H Millage
YES 2258
NO 3245

Property Tax Limitation
YES 1598
NO 3855

North Alert EMS Ambulance Operating Renewal
(Norway and Waucedah Townships, City of Norway)
YES 611
NO 361

Municipal Offices & Proposals

Breen Township

Supervisor
Republican
Benjamin Aho
Democrat
Harold Beauchamp

Clerk
Republican
Gus Murray

Treasurer
Republican
Maureen Charlevoix
Jolene Kramer

Trustee
Republican
Samuel S. Johnson
Democrat
Kevin Cary
Bob Massie

Constable
Democrat
Brenda Cary

Breitung Township

Supervisor
Republican
Denny Olson
Democrat
Ben Peterson

Clerk
Republican
Samantha Coron Neuens

Treasurer
Republican
Sandra Linsmeyer
Carol Taylor
Democrat
Aaron Rochon

Trustee
Republican
Mary Beth Dixon
Russ E. Garrett
David R. Soderbloom
Richard Wales
Democrat
Aaron Rochon

Delegate to County Convention (Precinct 1)
Republican
David R. Soderbloom
Democrat
Carolyn Jane Cody
Daniel Fredrick Cody

Delegate to County Convention (Precinct 2)
Republican
John Dougoveto
Democrat
Anthony Alessandrini
Geno Alessandrini Sr.
Geno Alessandrini Jr.
Bob Werner

Delegate to County Convention (Precinct 3)
Republican
Emily Mortl
Frank E. Smith
Hans E. Wienke
Democrat
Dolly L. Cook
Gordon Reed

Felch Township

Supervisor
Republican
Robert A. Mattson

Clerk
Republican
Darrell J. Oman

Treasurer
Democrat
Marilyn Steinbrecher

Trustee
Republican
Darwin Dixon
Gregory Wille
Democrat
Kevin Sundholm
Renee Wickman

City of Iron Mountain

Delegate to County Convention (Ward 1, Precinct 3)
Republican
Alan Arcand
Nancy A. Arcand
Raymond A. Valerio

Delegate to County Convention (Ward 3, Precinct 2)
Republican
Renee LaChapelle

City of Kingsford

Delegate to County Convention
Republican
Mary Ann Koerschner
Democrat
Judy Stock
Robert Douglas Stock

Norway Township

Supervisor
Democrat
Don Byczek
Robert Girardi

Clerk
Republican
Joyce Giuliani

Treasurer
Democrat
Margaret A. Baciak

Trustee
Republican
Ron Matonich
Mike Steeno
Democrat
Tammy Opolka
David B. Solda

Delegate to County Convention
Republican
Pete Schlitt
Ann M. Stedman
Ed Stedman

Sagola Township

Supervisor
Democrat
Don Minerick

Clerk
Republican
Julie A. Roell

Treasurer
Democrat
Kathy Piasini

Trustee
Republican
Michael C. Kroll
Thomas L. Roell

Delegate to County Convention (Precinct 1)
Republican
Wallace Townsend

Waucedah Township

Supervisor
Republican
Chuck Adams

Clerk
Republican
Lori Turri

Treasurer
Democrat
Jake Menghini
Donna Tanguay

Trustee
Democrat
Richard James Smaniotti
Theodore William Testolin

Constable
Democrat
Donald J. Lombardini
Dennis M. Meneghini
Paul St. Juliana

Road Construction Renewal
YES 143
NO 107

West Branch Township

Supervisor
Democrat
Dan Cominski

Clerk
Democrat
Carol A. Jansen

Treasurer
Democrat
Kim M. Oman

Trustee
Democrat
Mariah A. Derke
Jennifer L. Oman

Constable
Democrat
Wesley J. Oman

(Back to Top)

 


Gogebic County

County Offices

Sheriff
Democrat
Gordon Koski
Pete Matonich

Clerk & Register of Deeds
Democrat
Gerry R. Pelissero

Treasurer
Democrat
Sue Pertile

Drain Commissioner
Republican
James Loeper

Commissioner – 1st District
Democrat
Dan Siirila

Commissioner – 2nd District
Democrat
Tom Laabs
Dave Ramme

Commissioner – 4th District
Democrat
Jeffrey R. Wasley

Commissioner – 5th District
Democrat
Joe Bonovetz

Commissioner – 6th District
Democrat
Bob Orlich

Commissioner – 7th District
Democrat
George R. Peterson III

County-wide Proposals

Gogebic County Transit Operation Renewal
YES
NO

Gogebic-Ontononagon Community Action Agency Senior Programs Renewal
YES
NO

Gogebic County Medical Care Facility Building & Site Improvement
YES
NO

Ironwood Area Schools Operating Renewal
(Erwin and Ironwood Townships, City of Ironwood)
YES
NO

Bessemer Township

Supervisor
Democrat
Jeffery C. Randall

Clerk
Democrat
Debbie Janczak

Treasurer
Democrat
Jerry Grenfell

Trustee
Republican
Beverly A. Ikola
Democrat
Hope C. Tarnaski

Erwin Township

Supervisor
Democrat
Larry A. Grimsby

Clerk
Democrat
Vicky Finco

Trustee
Republican
James H. Anderson
Ray R. Brown
Democrat
William V. Hellen

Erwin Township

Supervisor
Democrat
Larry A. Grimsby

Clerk
Democrat
Vicky Finco

Treasurer
Democrat
Renee Hill

Trustee
Republican
James H. Anderson
Ray R. Brown
Democrat
William V. Hellen

City of Ironwood

Delegate to County Convention (Precinct 1)
Republican
Charles E. Best

Delegate to County Convention (Precinct 2)
Republican
Matthew Justinak

Pat O’Donnell Civic Center Millage Renewal
YES
NO

Ironwood Township

Supervisor
Democrat
Steven Boyd
Marvin LaGrew

Clerk
Democrat
Mary Segalin

Treasurer
Democrat
Maria L. Graser
Jyl Renee Olson-DeRosso

Trustee
Republican
Bev Michaels
Democrat
Robin Lonsway bock
Bernard Brunello
Rudy Grbavcich
Darrin Kimbler
Kevin P. Lyons
Marlene Saari Mieloszyk

Marenisco Township

Supervisor
Democrat
Richard A. Bouvette

Clerk
Democrat
Donna Kenney

Treasurer
Democrat
Diane M. Dean

Trustee
Democrat
Kelly Dunbar
David E. Hagen

Wakefield Township

Supervisor
Democrat
John Cox

Clerk
Democrat
Mandy KLake

Treasurer
democrat
Joan Dalman

Trustee
Democrat
Michael J. Heikkila
Jerry Niemi
James Spencer

Watersmeet Township

Supervisor
Democrat
Mike Rogers

Clerk
Democrat
Sandy Mansfield

Treasurer
Democrat
Paul D. Kemppainen

Trustee
Republican
Bill Nueman
Democrat
Julie Mathiesen
Alan Piel

(Back to Top)

 


Houghton County

County Offices

Sheriff
Republican
Brian J. McLean 2645
Democrat
Derek J. Poyhonen 1821

Clerk & Register of Deeds
Democrat
Mary Beth Hodges 1178
Jennifer Kelly Lorenz 1320

Treasurer
Republican
Kathleen A. Beattie 2310

Mine Inspector
Democrat
Murray Gillis 1969

Drain Commissioner
Democrat
John Pekkala 2000

Commissioner – 1st District
Republican
Eugene Londo 321
Tom Tikkanen 369
Democrat
Rick Kasprzak 271

Commissioner – 2nd District
Republican
Albert Koskela  527
Democrat
Valorie Troesch 449

Commissioner – 3rd District
Democrat
Anton J. Pintar 449

Commissioner – 4th District
Democrat
Scott K. Ala 303

Commisioner – 5th District
Republican
Tim Palosaari 708
Democrat
George M. Rajala 565

County-wide Proposals

Houghton County Medical Care Facility Renewal
YES 4291
NO 1095

Operating Millage Renewal
YES 3811
NO 1412

Municipal Offices & Proposals

Adams Township

Supervisor
Democrat
Gerald Heikkinen 151

Clerk
Democrat
Debra Pindral 151

Treasurer
Democrat
Nancy Immonen 155

Trustee
Democrat
David Mattila 152

Delegate to County Commission
Democrat
Janet K. Gregorich

Calumet Township

Supervisor
Republican
Paul Lehto

Clerk
Republican
Beth Salmela

Treasurer
Republican
Debra J. Aubin

Trustee
Republican
Tim Gasperich
Jeff West
David Yeo
Robert Zander

Delegate to County Convention (Precinct 1)
Republican
Cathy Jacobs
Jeffrey E. Jacobs
Democrat
Michael Sean Clancey
Rick Kasprzak

Building and Maintenance Millage
YES 318
NO 203

Lake Linden Hubbell Public Schools Bonding Proposal (Precincts 1 & 2)
YES 423
NO 258

Chassell Township

Supervisor
Republican
Christopher Holmes

Treasurer
Republican
Kelly J. Holmes

Trustee
Republican
Ryan Kuntze
Daniel Palosaari

Constable
Democrat
Kevin D. Kalliainen

Delegate to County Convention
Democrat
Bill Binroth
June Michaelson Haataja

Withdrawl of Chassell Township from Portage Lake District Library
YES
NO

Duncan Township

Operating Millage
YES 57
NO 17

Fire Protection Millage – 0.89 mill
YES 55
NO 17

Ambulance Millage
YES 61
NO 12

Fire Protection Millage – 0.47 mill
YES 55
NO 17

Elm River Township

Clerk
Democrat
Sherri J. Brandt

General Service Millage Renewal
YES 62
NO 15

Renewal of General Fund Millage
YES 57
NO 19

Franklin Township

Supervisor
Republican
Mary Sears

Fire Apparatus Millage
YES 105
NO 46

Road Millage
YES 152
NO 79

Precinct 1 Fire Department Fund
YES 156
NO 75

City of Hancock

Delegate to County Convention (Precinct 1)
Republican
John E. Niemela
Democrat
Susanna Peters
Ruth E. Wisti

Delegate to County Convention (Precinct 2)
Democrat
Miriam Dobrofsky Pickens
Barbara J. Manninen

Delegate to County Convention (Precinct 3)
Democrat
Ann E. Pace
John Slivon

Hancock Township

Delegate to County Convention
Republican
Anthony C. Pizzi

City of Houghton

Delegate to County Convention (Precinct 1)
Democrat
Joan V. Antila
William J. Keith
Susanna Peters
Carolyn Peterson

Delegate to County Convention (Precinct 2)
Democrat
Allan Baker

Laird Township

Treasurer
Republican
Kathleen Beattie

Torch Lake Township

School Bonding Proposal
YES
NO

Iron County

County Offices

Prosecuting Attorney
Democrat
Melissa Powell

Sheriff
Democrat
Mark Valesano

Clerk & Register of Deeds
Democrat
Joetta Greig

Treasurer
Democrat
Melanie Camps

County Road Commissioner
Democrat
Charles Battan

Darla Bonno

Susan Clisch

Rosalie King

County-wide Proposals

West Iron County School District Millage
(Bates, Caspian, Gaastra, Iron River, Iron River Township, Stambaugh Township)
YES
NO
Crystal Falls

Fire Protection Millage

YES
NO

Keweenaw County

County Offices

Prosecuting Attorney
Democrat
Charles Miller 220

Sheriff
Democrat
Dale Yeo 154

Sheriff
Republican
William Luokkanen 341

Clerk & Register of Deeds
Democrat
Julie Carlson 234

Treasurer
Democrat
Kimberley Kaura 216

Republican

Eric Hermanson 286

County-wide Proposals

Courthouse/Jail Buildings Renewal
YES
NO

 

Eagle Harbor Township

General Township Operating Purposes
YES 82
NO 41

Grant Township

Fire Protection Millage
YES 66
NO 20

Operating Millage
YES 52
NO 34

Sherman Township

General Operation Millage
YES 24
NO 12

Fire Protection Millage
YES 18
NO 18

Luce County

County Offices

Prosecuting Attorney
Republican
Joshua Freed 746

Sheriff
Republican
John Cischke 771

Clerk 
Republican
Sharon Price 768

Treasurer
Republican
Darlene Kisro 696

County-wide Proposals

Parks & Recreation Renewal
YES 602
NO 421

Maintenance of Luce County Airport Renewal
YES 605
NO 413

McMillian Township

Village of Newberry Fire Department Millage
YES 179
NO 60

Mackinac County

County Offices

Sheriff
Republican
Troy Johnston 536
Scott Strait 1755

 

Clerk
Democrat
Judy St. Louis 531

Republican

Tom Doty 525

Lori Wisner Johnston 735

Hillary Kleeman-Vowell 1074

 

Treasurer
Republican
Jennifer E. Goodreau 1830

Register of Deeds
Republican
Deborah Holle 1787

Marquette County

County Offices

Sheriff
Democrat

Michael Klein 2649

Lowell Larson 3696

Greg Zyburt 4241

Clerk 
Democrat
Linda Talsma 8246

Treasurer
Democrat
Anne Giroux 8221

Register of Deeds
Democrat
Carla L’Huillier 8129

County-wide Proposals

Heritage Trail Renewal
YES 6225 Passed by all seven districts; therefore it passes
NO 2289

Library Services Renewal
YES 1,825 (Passed in Choloclay, Sands, Skandia and West Branch Townships)
NO 516

 

Forsyth Township

Library Millage Renewal
YES 507
NO 575

Humboldt Township

General Operating Millage Renewal
YES 68
NO 40

Ishpeming Township

Police Protection Millage
YES 400
NO 259

Michigamme Township

Supervisor Salary
YES 69
NO 76

Treasurer Salary
YES 82
NO 63

Clerk Salary
YES 79
NO 66

Negaunee

City Streets Improvement
YES 628
NO 265

Powell Township

Operating Millage Renewal
YES 119
NO 51

Sands Township

Operating Millage Renewal
YES 315
NO 94

Recreational Services Renewal
YES 295
NO 113

West Branch Township

Emergency Services Renewal
YES 189
NO 27

Menominee County

County Offices

Sheriff
Democrat

Kenny Marks 1029

Clerk 
Democrat
Marc Kleiman 1011

Treasurer
Democrat
Diane Lesperance 973

 

County-wide Proposals

Stephenson Schools Millage

Millage Renewal
YES 452
NO 241

 

Daggett Township

Fire Department Renewal
YES 102
NO 29

Ontonagon County

County Offices

Sheriff
Democrat

Dale Rantala 661

Republican

Dean Utecht 390

Clerk 
Democrat
Stacy Preiss 621

County-wide Proposals

Emergency Related Expenses
YES 1260
NO 246

Public Transportation
YES 1030
NO 474

Senior Citizens Program
YES 1082
NO 277

Schoolcraft County

County Offices

Sheriff
Democrat

W. John Norrington 574

Republican

Paul Furman 603

Clerk  
Republican
Beth Edwards 676

Treasurer
Democrat
Julie Roscioli 574

County Road Commissioner
Democrat
Dale DuFour 364

Robin LaCroix 338

Keith Rochefort 469

 

County-wide Proposals

 

Germfask Township

General Operating Expenses 

YES 47
NO 21

Thompson Township

Roadways Maintenance Millage Renewal
YES 64
NO 93

 

 

 

 

 

Click here to view sample ballots for your precinct.