Sports scores & highlights for Monday 2/25

 

 

H.S. GIRLS BASKETBALL

Class A District – Quarterfinals

Marquette 53  Petoskey 46

Traverse City West 37  Alpena 28

Marquette plays at Traverse City West on Wednesday at a time TBD

 

Class B District at Kingsford – Semifinals

Kingsford 46  Escanaba 34

Menominee 47  Gladstone 46

District final: Kingsford vs. Gladstone, Wednesday at a time TBD

 

Class C District at Iron Mountain – Semifinals

Iron Mountain 53  Norway 39

West Iron County 33  Stephenson 31

District final: Iron Mountain vs. West Iron County, Wednesday at 6PM CT

 

Class C District at Houghton – Quarterfinals

Calumet 58  Hancock 32

Calumet plays L’Anse in the semifinals on Wednesday at 6PM ET

 

Class D District – Quarterfinals

Munising 55  Grand Marais 30

Superior Central 56  Engadine 16

Munising plays at Big Bay de Noc on Wednesday at 8PM ET; Superior Central will play Rapid River at Big Bay de Noc H.S. on Wednesday at 6PM ET

 

Class D District – Quarterfinals

North Central 75  North Dickinson 49

North Central will host Hannahville in a district semifinal Wednesday at 6PM CT

 

Class D District at Jeffers – Quarterfinals

Lake Linden-Hubbell 44  Chassell 30

Baraga 48  Dollar Bay 35

Lake Linden-Hubbell plays Jeffers in a district semifinal Wednesday at 6PM ET; Baraga plays Ontonagon in the other semifinal at 8PM ET

 

Class D District at Forest Park – Quarterfinals

Watersmeet 44  Wakefield-Marenisco 38

Watersmeet plays Bessemer in the semifinals Wednesday at 6:30PM CT.

 

H.S. BOYS BASKETBALL

Ishpeming 67  Westwood 61

Chassell 55  Baraga 34

Carney-Nadeau 62  Superior Central 55

Escanaba 58  Menominee 46

Ironwood 71  Ontonagon 46

Mid Peninsula 64  North Dickinson 36

 

H.S. SKIING

Division 1 Team Finals Results – Boys (Boyne Mountain)

1. Marquette 57pts

2. Clarkson 74pts

3. Traverse City Central 95pts

4. Traverse City West 127pts

5. Lake Orion 143pts

 

Division 1 Team Finals Results – Girls (Boyne Mountain)

1. Traverse City Central 81pts

2. Walled Lake Central 92pts

3. Marquette 113pts

4. Marian 116pts

5. Traverse City West 128pts

 

Division 2 Team Results – Boys (Marquette Mountain)

1. Petoskey 39pts

2. Bloomfield Hills Andover 119pts

3. Houghton 129pts

4. Cadillac 160pts

5. Clare 191pts

 

Division 2 Girls Slalom – Individual results

1. Mandy Haferkorn (Kingsford): 40.58 – 43.62 – 1:24.20

4. Leslie Hamar (Houghton): 42.40 – 43.94 – 1:26.34

 

NBA

Atlanta 114  Detroit 103